HISTORIE KLUBU


ZAČÁTKY FOTBALU V HORKÁCH

Fotbal se začal v Horkách nad Jizerou hrát v roce 1929. První hřiště vzniklo na Kamenici, ale nevyhovovalo svými rozměry ani svou plochou. Po dalších nevyhovujících hřištích, Na Panské louce a U cukrovaru, se vystavělo v roce 1935 hřiště nové vedle železniční vlečky nedaleko od vily MUDr. Prokůpka. Zde se hrál fotbal až do příchodu 2. Světové války, která zavinila zánik klubu. Klub byl obnoven až 26. července 1969 jako TJ Horky nad Jizerou. Ještě na podzim roku 1969 byl oddíl kopané přihlášen do okresní soutěže IV. třídy na ročník 1969 - 1970. Trenérem se stal Jiří Bičák a za TJ Horky hráli:

Repáň - Humpl - Baborák - Fejfar - Písecký - Brožek - Vencl - Šulc - Málek - Váňa - Janovský - Cábrnoch - Soukup - Jandl

Hned první rok byl pro Horky úspěšný, protože s 11 výhrami, 4 remízami a 3 prohrami a se skóre 44:18 skončili na 2. místě a postoupili do III. třídy. Nejvyšší výhru si připsali Horky při zápasu proti Strašnovu, který rozstříleli 10:0. O branky se postarali: Málek - 3, Váňa - 2, Janovský - 2, Jandl, Písecký, Štěrba.

Na podzim roku 1970 se začalo s výstavbou kabin a kiosku v zámeckém parku. Slavnostní otevření kabin se konalo 21. - 22. června 1975.

I v dalších letech reprezentovali hráči TJ Horky nad Jizerou svou obec. K A - týmu se úspěšně připojili i týmy dorostu a žáků. Důležitým rokem byl rok 1977, kdy bylo v Horkách založeno B - mužstvo. To však na podzim nevyhrálo jediné utkání. V ročníku 1981 - 1982 B mužstvo skončilo. Mužstvo nebylo perspektivní a nebyli pro něj ani finance.

POSTUP DO OKRESNÍHO PŘEBORU

V sezóně 1990 - 1991 vybojovali Horky postup do Okresního přeboru, když skončili na prvním místě s 35 body a skóre 56:20. Postup vybojovali tito hráči:

Poddaný - Šebesta - Batala, Záveský P. - Záveský L. - Šťastný - Matuna - Semián - Poddaný M. - Sova - Váňa - Ledecký - Křapka - Krejčík - Kaftan - Kopejsko - Kostrba - Miller - Řezáč. Trenér: Laibl M.

První rok v Okresním přeboru skončil tým na krásném 3. místě, přičemž Horkám uteklo 2. místo o pouhé 2 body a první místo o 3 body. Na začátku roku 1995 byl klub přejmenován na FC Horky nad Jizerou. V roce 1995 vstoupili do klubu noví sponzoři, polské firmy PROMUS a GALL. V sezóně 1994 - 1995 postoupili Horky do I. B třídy z 1. místa.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉHO AREÁLU

5. července 1997 byl slavnostně otevřen nový areál v zámeckém parku. Postavila se ocelová tribuna pro 400 sedících diváků. Dále se postavila rozhlasová kabina, zábradlí kolem hřiště a mnoho dalšího. Všechny tyto přestavby vykonala a financovala firma PROMUS. Na programu slavnostního otevření bylo mimo jiné i utkání FC Horky nad Jizerou proti prvoligovému týmu FC Dukla. Horky prohráli toto utkání 5:0.

NOVODOBÁ HISTORIE KLUBU

Klub FC Horky nad Jizerou postupoval dále vzhůru i díky polským sponzorům, kteří přivedli nové hráče. Horky si vykopali účast i v oblastním přeboru, kde byli soupeři jako např: Černolice, Kladno, Ovčáry, Poděbrady, Dobrovice, Beroun a další. Po odchodu hlavních sponzorů klub FC Horky nad Jizerou balancoval nad propastí zániku. Klub byl přesvědčen, že se přihlásí v sezoně 2002 - 2003 do Okresního přeboru, ale vedoucí ČMFS klub přesvědčilo, aby se přihlásil alespoň do I. B třídy, tedy nejnižší soutěže v kraji. V současnosti hrají FC Horky nad Jizerou "A" Okresní přebor, kam postoupili po sezóně 2011/2012. Postup si Horky vybojovali i díky novým hráčům, které přivedl do klubu Jaroslav Dvořák, který sehnal i nové sponzory.

Po sezóně 2011/2012 se v Horkách založil i B-tým, ve kterém nastupují hráči, kteří už za Horky hráli. Buď od mala, nebo staří známí hráči, například: Záveský, Beneš, Veverka, Semián, Jarolím a další. Trenérem se stal Miroslav Váňa. FC Horky nad Jizerou "B" nyní hrají IV. Třídu, ale věříme, že tento tým má na postup do vyšší soutěže, kde by se myslím, neztratil.